Ergonomiczne stanowisko pracy

ergonomiczne stanowisko pracy Ergonomia dla wielu osób jest pojęciem, którego znaczenie jest zrozumiałe i jednoznacznie kojarzące z wygodą. Jest to bardzo dobre intuicyjne połączenie. Przymiotnik ergonomiczne jest dodatkowym określeniem pewnych przedmiotów, które podkreśla lepszą, należytą jakość. Przedmioty te służą człowiekowi w jego miejscu pracy lub podróży i celem ich zastosowania jest poprawa komfortu fizycznego oraz psychicznego człowieka. Stanowiska pracy mogą być różne, w kontekście tytułowego sformułowania wyróżnijmy stanowiska biurowe oraz te pozostałe stacjonarne pozabiurowe. W naszym rozważaniach skupimy się głównie na tych związanych z pracą w biurze. 

Ergonomia to nurt filozoficzny towarzyszący ludzkości od wieków. Nowe narzędzia, kolejne wynalazki, przedmioty ułatwiające prace – tak to wszystko ludzkość zawdzięcza właśnie temu nurtowi. Mogłoby się wydawać, że współczesność i rozwój cywilizacyjny wyczerpały potrzebę mówienia, pisania o tym pojęciu. Jednakże tak nie jest, ergonomia jest ponadczasowa. Pewne rozwiązania, wynalazki wydają się często całkowicie wystarczające, wyczerpujące dane zagadnienie i pracownicze potrzeby. Jak się okazuje później, w kolejnych latach fabryki we współpracy z naukowcami opracowują kolejne prototypy. Z jednej strony nowe lepsze produkty to zysk dla firmy, z drugiej podniesienie komfortu dla setek tysięcy pracowników. 

Doskonałym przykładem są są właśnie stanowiska pracy. W biurze nowocześnie zaprojektowanym, w otwartej przestrzeni biurowej usytuowane są powtarzalne stanowiska pracy. Oznacza to, że każdy pracownik posiada taki sam zestaw przedmiotów, urządzeń i artykułów do swojej dyspozycji na stanowisku ściśle przepisanym właśnie do niego. Moda na biurową powtarzalność dopiero się rozpoczyna. Jednocześnie wymuszą ona wprost wprowadzenie rozwiązań ergonomicznych w przestrzeni biurowych stanowisk. Współczesne biurka do biura firmy to zaprzeczenie katalogowej ofercie wielu producentów i ich produktów zaprojektowanych 2-3 dekady temu.

Nowoczesne biurka muszą być przestronne, masywne i konieczne z wolną niezabudowaną przestrzenią pod blatem biurka. Czy takie przedmioty są ergonomiczne. Oczywiście, że tak zwiększają one komfort pracownika, zdejmują ograniczenia dla tułowia. Można również powiedzieć, że takie modele biurek  niezabudowanych są odpowiedzią na stosowanie krzeseł biurowych. Dzięki większej przestrzeni biurka i braku klasycznej zabudowy można korzystać z funkcjonaliści krzesła takich jak obrotowość oraz swobodne poruszanie się na fotelu, dzięki podstawie z kółkami. 

Powtarzalne stanowiska w biurze wymuszą na pracodawcy wybór ergonomicznych krzeseł biurowych. Czyli jakich ? Przede wszystkim wygodnych uniwersalnie. Wygoda jest pojęciem bardzo nieobiektywnym, kilka osób o różnej budowie fizycznej może mieć kompletnie różne opinie o wygodzie danego przedmiotu np. wspomnianego wcześniej krzesła. Właśnie dlatego potrzebna jest ergonomia w budowie tego przedmiotu, która powoduje, że przedmiot ten można określić uniwersalnie wygodnym.

 

Poprzez odpowiednią budowę:

- zaawansowany mechanizm sterujący,

- dobrze skrojone oparcie i siedzisko ,

- wysokiej jakości piankę wypełniającą siedzisko

- regulację lędźwiową

- regulowane podłokietniki 

 

uzyskuje się wspomnianą wcześniej wygodę.Troska o wygodę dla pracowników powinna być czymś całkowicie naturalnym. Brak rozwiązań i wyposażenia ergonomiczne w biurze firmy wpływa destrukcyjnie na samopoczucie pracowników, ale także na kondycję ich kręgosłupa oraz końcowe wyniki w pracy. . 

 

ergonomiczne stanowisko pracy w biurze # ergonomiczne stanowisko biurowe # stanowisko pracy

 

Zdjęcie pobrane z serwisu : https://pixabay.com/pl/biuro-praca-komputer-przeno%C5%9Bne-2009693/